Cisco Linksys E3200 – ocena
Jakiś czas temu kupiłem sobie Cisco Linksys E3200. Uważałem, że to na prawdę niezły zakup, zwłaszcza że pokładałem w nim duże nadzieje.
Wnętrze skłania do takich właśnie wniosków:
– 500 MHz CPU
– 16MB FLASH (spokojnie pomieści DD-WRT mega build)
– 64 MB RAM
– 2 niezależnie pracujące radia (2,4 i 5 GHz jednocześnie)
– 6 anten wewnętrznych (nie wymienialnych, nie odkręcalnych)
– port USB
– gigabitowe porty ethernet (1GE)
Prawdę powiedziawszy, jestem trochę rozczarowany zasięgiem, (a więc antenami) jakie oferuje ten model. Niewiele różnił się od E1000 (tak!), a TL-WR1043ND (gdzie mamy 3 odłączalne anteny) wydaje się mieć o wiele lepsze pokrycie. W E3200 anteny są wewnątrz. Dostrzegam jednak pewien nurt, jakim (jak przypuszczam) kierowano się podczas tworzenia tego modelu – dizajn przedewszystkim. No bo router z wystającymi 6 patykami wyglądałby po prostu niechlujnie, prawda ?! Dodatkowo, zauważyłem marketingową prawidłowość w linii oferowanej przez Cisco – software, z jakim dostarczane są routery wydaje się być celowo zaprojektowanym, by nie wycisnąć wszystkiego co fabryka dała. Nie każdy jednak chce z jednego takiego urządzenia obsłużyć połowę domków jednorodzinnych w dzielnicy, ale zapewniam – do jednego domku (do 200m²) spokojnie wystarczy.
A teraz trochę wniosków, które nasunęły mi się podczas jego używania (firmware 1.0.03, build 9).
– Połączenie radiowe było stabilne przez kilka (3-5) dni. Później trzeba było zrestartować router, bo nie można było się połączyć z żadną z sieci, pomimo, że były widoczne. Problem występował na lapku z kartą Intel 4965 (testowane na Linux z NetworkManager i „gołym” wpa-supplicant), Broadcom BCM4311 (również Linux, jak poprzednio) oraz telefony Nokia E52 i C3. Na lapku z kartą Intel 4965 można było testować obydwa pasma (2,4 i 5 GHz).
– Panel zarządzania routerem po włączonym SSL zachowywał się wprost dramatycznie. Klikanie pomiędzy poszczególnymi zakładkami sprawiało wrażenie jak by router musiał włożyć wiele wysiłku w wyświetlenie strony – panel po prostu zamulał.
– Przemyślana i rozbudowana (jak na router) polityka uprawnień dla serwera FTP, mogącego udostępniać pliki z dysku podłączonego do USB. Wytestowałem jedynie 8GB pendrive. Jeśli ktoś podłączał większe, chętnie poznam szczegóły.
– Brak możliwości pracy urządzenia w funkcji klienta wifi. Można by użyć router do zbierania sygnału 2,4GHz i nadawania go w paśmie 5GHz (lub odwrotnie). 2 radia jak najbardziej na to pozwalają.
– Do prawdy nie wiem dlaczego zakładka ustawień zaawansowanych dla sieci bezprzewodowych po prostu nie została uwzględniona w panelu. Aby wywołać ustawienia zaawansowane należy kliknąć „Wireless Basics”. W pasku adresu dostaniemy: http://adres.routera/Wireless_Basic.asp i teraz trzeba go zamienić na http://adres.routera/Wireless_Advanced.asp. Okazuje się, że zostało to zrobione CELOWO, dla ukrycia ustawień zaawansowanych przed niedoświadczonymi urzytkownikami. Ekhem.. niedoświadczony user nie kupi routera za 430 pln.
Podsumowując: Jeśli cena nowego będzie wynosić około 300 pln i w/w niedociągnięcia zostaną poprawione – wówczas będę polecał.