Siemens Gigaset SE505 (v1)
Niepozorny, udający nowoczesność, z dramatycznym domyślnym firmware (brak WPA2). Ot, taki routerek wpadł mi dziś w ręce. Tradycyjnie postanowiłem zobaczyć co jest w środku.
4 śrubki krzyżowe. Dolna część obudowy łatwo się poddaje. Przywitała mnie.. krarta wifi na mini-PCI.
Już na pierwszy rzut oka (jeśli ktoś się pała elektroniką) widać w torze zasilania mostek Graetza, za nim 2 kondensatory i stabilizator.
Od razu zerknąłem jakiego zasilania (wg. opisu na routerze) wymaga ten sprzęt: 12V / 1A AC – czyli napięcie przemienne. To interesujące i raczej rzadko spotykane rozwiązanie. Router możemy zasilić zasilaczem np.: od Linksys WRT160NL, ale w drugą stronę – nie radzę, bo Linksys tego nie przeżyje.
Wracając do karty wifi w routerze: znalazłem tam BCM4306KFB – sprzęt pracujący w standardzie B/G, spotykany np. w laptopach HP. Oprócz wystającej poza router nieodłączalnej antenki, mamy drugą, wewnętrzną.
Switch – bez ekranu dla złączek RJ-45. Taki Netgear WNR1000v3 (opisywany poprzednio) już złączki ekranowane poprawnie obsłużyć umie. Kabel ekranowany swoje właściwości wykazuje w 2 sytuacjach:
– kiedy ułożenie ethernetu zbiega się z przewodami zasilającymi (ethernet i zasilanie ułożone w jednym korytku)
– kiedy jest burza.
Router z ekranowanym switch’em jest mniej podatny na przepięcia (i uszkodzenia!) mogące powstać podczas burzy.
Na powyższym zdjęciu widać również zasilanie 12V AC.
Sprzęt podłączyłem i zalogowałem się. A tam.. bieda, jak w Motoroli WR850Gv2. Brak szyfrowania WPA2 dla wifi to dziś spory problem. Na szczęście jest DD-WRT!
Niestety, próba wrzucenia DD-WRT’owego firmware przez panel w przeglądarce nie jest możliwe. Router należy przeflashować za pomocą TFTP; firmware wrzucamy przy starcie routera. Opis na stronie DD-WRT mówi o „szybkim” rozpoczęciu wrzucania, zaraz po podłączeniu zasilania do routera. Po co jednak się spieszyć?
echo -e "binary\nrexmt 1\ntimeout 60\ntrace\nput firmware.bin\n" | tftp 192.168.2.1
Dajemy sobie timeout 60 sekund i wrzucamy plik „firmware.bin” na IP 192.168.2.1 (bo takie jest domyślne IP routera). Po kilku minutach DD-WRT jest już dostępne, ze wszystkimi swoimi dobrodziejstwami :)
Niestety, nie jestem za bardzo w stanie wycenić tego routerka. Fakt obsługi DD-WRT to niewątpliwie duży plus. Czas na testy w warunkach domowych – zobaczymy jak się spisze. Jeśli wystąpią nieoczekiwane problemy – nie omieszkam o takowych poinformować :)