backup
Prolog:
Dobra kopia zapasowa jest gwarancją dobrego samopoczucia administratora – brzmi poważnie, prawda ?
Filozofia, czyli przebieg życia kopii zapasowej.
– sposób tworzenia (czas tworzenia)
– sposób testowania (czas testowania)
– częstość aktualizowania
– sposób składowania
– sposób odzyskiwania (czas odzyskiwania)
Epizody:
Kopia zapasowa jest po to, aby w krytycznej chwili szybko i bez zbędnych komplikacji móc z niej skorzystać. Ten właśnie powód sprawia, że należałoby podejść do tematu od końca. Inaczej bowiem odtwarzać będziemy dane serwera www, inaczej baz PgSQL.
Składujemy zazwyczaj backup (kopiując/przesuwając go) na innej maszynie niż backupowana. Tu zasadniczą rolę odgrywa łącze pomiędzy tymi maszynami – gotowy (lub prawie gotowy) backup jest słany na storage. Łącze musi zapewnić również szybkie przesłanie odzyskanych danych w miejsce zapotrzebowania.
Plik skompresowany dużo łatwiej jest uszkodzić. Jeśli mamy czas i miejsce aby często robić kopie całościowe – warto z tego skorzytać. Dobrze jest trzymać backup na wielu maszynach.
Kopia zapasowa, której nie da się odtworzyć jest bezużyteczna. Zawsze należy pamiętać o testowaniu kopii, w myśl zasady: ufaj, ale sprawdzaj.
Przy pracy z kopiami zapasowymi (tworzenie, testowanie, przesyłanie, odtwarzanie) należy pamiętać, że mamy określony przedział czasu, w którym musiny się zmieścić z tymi pracami.
Bierzemy tu pod uwagę:
– stopień kompresji (im większy, tym bardziej czasochłonny – moc obliczeniowa)
– ilość danych do przesłania oraz łącze jakim dysponujemy
– wydajność (szybkość) dysków – nie tylko łącze jest ważne.
Wnioski:
Czas jest rzeczą, której nie można kupić na Allegro.
Kopie zapasowe stracą swe priorytetowe znaczenie jeśli termin awarii będzie znany. Ponieważ każdy administrator może używać innych narzędzi – bezpośrednie metody nie zostały tu przedstawione.